Linq Hata ve Çözümleri 1

Merhaba arkadaşlar yoğunluktan dolayı bu aralar derslere ara vermek zorunda kaldım. Fakat yapmış olduğum projede karşılaştığım bir hatayı ve çözümünü sizlerle paylaşmak ve bu ileride karşılaşacağım hatalarla birlikte bir yazı dizisi haline getirmeye karar verdim. Gelelim hatamıza ve çözümüne.

 

İşte visual studio tarafında almış olduğum hata

Additional information: The cast to value type ‘System.Int32’ failed because the materialized value is null. Either the result type’s generic parameter or the query must use a nullable type.

Burada karşılaşılan hata şu şekilde. Veritabanında int tipinde olan bir değeri çekmeye çalışıyorum ve bu değer sql tarafında null dönüyor fakat ben bu değeri int tipinde oluşan bir parametreye convert edip atmaya çalışıyorum fakat değer null olduğu için bu veriyi int tipine çeviremiyor ve çalışma zamanında hata veriyor. Bu durumdan kurtulmak için şu şekilde kodumu düzenledim.

Örnek olarak gene Northwind veritabanını kullanacağım. Senaryomuz şu şekilde. Diyelim elimizde stoktaki ürün miktarı girilmemiş bir ürün var ve biz ürünlerin stok durumunu çekmek istiyoruz. Kodumuzu yazalım.

product

Burada eğer stok miktarı boş dönerse bunu çevirmeye çalışmadan null olarak ekleyip hata vermeden uygulamamızın çalışmasını sağlar.

Artık bir bardak su içebiliriz.

“Linq Hata ve Çözümleri 1” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir