Hazelcast Nedir?

 

Hazelcast java ile yazılmış açık kaynak kodlu kümeleme(cluster) ve ölçeklenebilir veri dağıtım platformudur. Proje 2008 yılında Talip Öztürk tarafından geliştirilmeye başlamıştır.

Hazelcast In-Memory Data Grid yapıda çalışmaktadır. Yani birden fazla makine üzerinden veri dağıtarak yüksek kullanılabilirlik ve ölçeklenebilirlik sağlamak için tasarlanmıştır .Hazelcast ram üzerinde çalıştığı için size ihtiyacınız olan veriye erişmede yüksek hız sağlamaktadır. Hazelcast verileri cluster yapı içerisinde dengeli bir şekilde dağıtır böylece bir makineye aşırı yük binmesi engellenmiş olur. Ayrıca cluster yapı içerisinde sunucu ekleme ve çıkarma işlemlerinde yük dengesini korur.

Hazelcast ile verilerinizin yedekleri de tutulur. Böylece veri kaybı en aza indirgenmeye çalışılmıştır.Hazelcast verilerinizi Queue,List,Map,Set,Lock gibi farklı veri tiplerinde tutabilir.

Hazelcast şimdi Amerikada Silicon Vadisinde faaliyet göstermektedir. Turkcell, Avea, Sahibinden.com, Ericsson, Mozilla, Apple gibi büyük şirketler hazelcast’i kullanmaktadır. Hazelcast son olarak Earlybird Venture Capital liderliğinde 11 Milyon Dolar yatırım almıştır.Hazelcast ile ilgili teknik makaleler ve kod örnekleri bulmak isterseniz

Hazelcast Documentation

Hazelcast Kod Örnekleri

sitelerine bakabilirsiniz. Bir sonraki hazelcast makalemde bunlara değineceğim. Şimdilik hepinize iyi günler dilerim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir