Pardus Kurumsal 5 ve Özgür Yazılım

Merhaba arkadaşlar bu aralar özgür yazılım (GNU) dünyasına merak salmış vaziyetteyim. Özgür yazılım hareketi 1983 yılında Richard Stallman tarafından duyurulmuştur.  Bu işin bir felsefesi bile bulunmaktadır.

Özgürlük 0 Yazılımı kullanan kişi, onu dilediği amaç doğrultusunda çalıştırmakta özgürdür.

Özgürlük 1 Yazılımın nasıl çalıştığını inceleme ve kendi gereksinimleri doğrultusunda değiştirme özgürlüğü. Yazılım kaynak koduna erişim bunun için bir ön şarttır.

Özgürlük 2 Kopyalarını dağıtma ve toplumla paylaşma özgürlüğü. Bir özgür yazılım herkesçe istenilen sayıda makineye kurulabilir, kopyası çıkarılabilir ve istenilen kimselere dağıtılabilir, hatta satılabilir.

Özgürlük 3 Yazılımı tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde geliştirme ve geliştirilmiş haliyle yayınlama özgürlüğü. Yazılım kaynak koduna erişim bunun için de bir ön şarttır.

Özgür yazılımlar açık kaynak kodlu yapıları sayesinde içerisinde zararlı yazılım barındırıp barındırmadığı herkes tarafından denetlenebilmektedir.

Bu amaç doğrultusunda geliştirilen milli işletim sistemimiz Pardus’u tanıtacağım bu yazımızda.

Pardus Anadolu Parsı’nın  bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir. Yazımızda tanıtacağım Pardus Kurumsal 5 sürümü Tübitak tarafından geliştirilen Debian tabanlı milli işletim sistemimizdir. Pardusun bu sürümü kurumsal kullanıcılar, KOBİ’ler ve öğrenciler hedef alınarak hazırlanmıştır.

Linux sistemler donanımlarınızı fazla yormazlar. Çok güçlü olmayan makinalarda bile hız problemi yaşamadan kullanabilirsiniz. Herhangi bir lisans problemi yaşamazsınız. Sistemi kendi istekleriniz doğrultusunda yapılandırabilirsiniz. Masaüstü ortamlarına kadar herşeyi değiştirebilirsiniz. Sistem üzerinde çalışan birçok yazılımı kolayca bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Mesela office yazılımları için LibreOffice’i tercih edebilirsiniz.LibreOffice’i bu adresten indirebilirsiniz.

Eğer yazılım geliştiriyorsanız linux üzerinde Java, C, C++, Phyton gibi bir çok yazılım dilini geliştirebilirsiniz. Veritabanı olarakta gene açık kaynak kodlu PostgreSQL veritabanını kullanabilirsiniz.

Pardus Kurumsal 5 sürüm notları

 • Yapılmış olan 900 bin kelimelik Türkçeleştirme dağıtıma entegre edildi.
 •  Pardus kullanım kitapları dağıtımın içerisine entegre edildi.
 •  Kurulumu kolaylaştırmak için kurulum kılavuzu dağıtıma eklendi.
 •  Güncel cep telefonları ile dosya iletişimi konusundaki problemler giderildi.
 •  AKİS e-İmza donanımları ile ilgili problemler giderildi.
 •  Kurulum sırasında ev dizini farklı disk bölümü halinde yapılandırma seçeneği eklendi.
 •  Pardus kurulum aracı yenilendi.
 •  KDE temelli apt-arayüzü olan Apper sisteme eklendi.
 •  Açılıştan kullanıma kadar görsel bütünlük geliştirmeleri yapıldı, farklı masaüstü arkaplanları eklendi.
 •  GRUB 2.02 sistem yükleyici ve Linux 3.16 çekirdek sürümü kullanılmaya başlandı.
 •  İşletim sisteminin donanım desteği arttırıldı.
 •  Hatalı saat problemi giderildi.

Pardus Kurumsal 5 sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir