Asp.net Mvc Seo Uyumlu Yönlendirme

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde Mvc’deki rooting mekanizmasına değineceğiz. Yapmış olduğumuz sitenin popülerliğini arttırmak için sitenin seo uyumluluğuna dikkat etmemiz gerekmektedir. Seo uyumluluğunda önemli bir alanda site yönlendirmeleridir. Örneğin webrazzi sitesindeki bir yönlendirmeye bakalım.

http://webrazzi.com/2016/01/06/2015in-en-cok-buyuyen-mobil-uygulama-kategorileri/

 

burada gördüğünüz gibi sayfa parametreleri / / ile ayrılmış durumda. Seo uyumluluğu bulunmayan sitelerde bu işlem ?parametre1=a&parametre2=b gibi şeklinde yapılmaktaydı. Şimdi bu ayarlama işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

Projemizin App_Start klasörü içerisindeki RouteConfig dosyasını açıyoruz. Sitemizin site yönlendirmelerini burası üzerinden yapıyoruz.

burada sitemiz bir id parametresi aldığımız zaman Home/Index/2 şeklinde belirtiyoruz. Diyelim birden fazla parametremiz var ise o zaman

şeklinde belirtiyoruz. Tabi kullanmış olduğumuz metodlardaki parametrelerinde parametre1 ve parametre2 şeklinde tanımlamamız gerekmektedir. Böyle tanımladığımızda Home/Index/2/3 şeklinde url yönlendirmemizi yapabiliriz.Fakat metodumuzda kullandığımız parametremiz farklı isimde ise o zaman yönledirme işlemimiz çalışmayacak. Bu durumda eski usul ?par3=1&par4=5 şeklinde yönlendirme yapmamız gerekecek.

Bir sonraki yazımda bu konuya daha detaylı bir şekilde değineceğim.

Hepinize kolay gelsin.

Artık bir bardak su içebiliriz. 🙂

“Asp.net Mvc Seo Uyumlu Yönlendirme” için 2 cevap

  1. Selamın aleyküm asp net sayfamda il ve ilçe dropdownlistlerim var birbirine veritabanından bağlı verileride veritabanından alıyor veri aldıkları tabloda seo diye alan oluşturdum benim isteğim dropdownlistte il ilçe seçildiği vakit il ve ilçenin seo sunu alsın ve o seo larla sayfaya yönlendirilsin seodakiler adres çubuğunda yazsın yapmak istediğim şey tam olarakta 90transfer.com sitesinde var sitenin banner ındaki arama sayfasını incelerseniz arama butonuna tıklayınca giden sayfanın url sini görmüş olacaksınız bu web sayfası asp ben bunu asp nete çevirmek istiyorum tabi bu konuda yeni olduğum içinde çok zorlandım hocam yardımcı olursanız çok duacınız olurum kod şeklinde bir paylaşım yaparsanız çok makbule geçer çok uzun zamandır aradığım ve bulamadığım şey bu olay.

    1. İyi Günler
      Yapmak istediğiniz şey seo uyumlu bir site oluşturmaksa bunun için routing mekanizmasını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir